Knihy si můžete objednat a koupit. Ceny uvádím v informaci u každé knihy. Některé knihy jsou již v "papírové formě" vyprodané a jsou jen v elektronické formě PDF, která se dobře čte na PC, tabletech i ve čtečkách.

V případě zájmu o některou knihu nebo dotazu napište mi, prosím, prostřednictvím následujícího formuláře.

Ptejte se, napište mi. Odpovím co nejdříve.

Co nového v roce 2019?

Dopisuji knihu OBRÁZKY ČASU. Jde o volně řazené povídky, či spíše drobné prózy, humorné, shovívavé a laskavé. Obrázky doby, kdy jsme byli dětmi, kdy jsem viděli svět dětskýma očima, kdy jsme nebyli falešní a vypočítaví, kdy jsme byli zvídaví a nepředvídatelní. Možná, že si každý čtenář objeví vlastní obrázek, kdy viděl svět svýma dětskýma očima....

 

UKÁZKU najdete v bočním sloupci této stránky

ŠTĚSTĚNKY Z MLÉČNÉ DRÁHY

Kniha o cestě za ztracenou fascinací životem.
Dramatická zpověď muže, který se vydává nalézt svou dětskou duši, žasnoucí a objevující.

384 stran,11 fotografických vyobrazení v textu, pevná vazba
cena:  150 Kč

 

Když jsme ještě dětmi, všechno je pro nás nové. Všechno je ohromující. Všechno je poprvé. Stále něco objevujeme. Učíme se, jak funguje svět. Nedá nám práci být stále okouzleni. Náš dětský mozek žasne, je fascinován. A jak stárneme, náš mozek mění fascinaci za informace jak dokončit školu, jak vydělat peníze, jak si vzít úvěr, jak mít děti, jak sehnat levnou dovolenou a jak to všechno přežít a při tom si trochu užít. Protože každý den do práce, a po práci kontrolovat a udržovat v chodu všechny ty věci, které jsme si kolem sebe nashromáždili, to už moc ohromující není. Mozek si zvyká na rutinní úkony, fascinace objevování je pryč. Nastoupí stereotyp a drží se nás až do smrti. Někomu se takový život líbí. Ale patříte-li k těm, komu se nelíbí, pak si jednoho krásného rána sbalte svých pět švestek a vyrazte na cestu. Jděte pěšky a nejděte za nějakým cílem. Prostě jen jděte, dívejte se, naslouchejte a žijte. Zpočátku vás budou doprovázet strasti, možná i bolesti a pochybnosti. Když budou příliš dotěrné, vraťte se a vyjděte jindy, později. Nebo si nejdříve přečtěte knihu Štěstěnky z Mléčné dráhy. Bude vás inspirovat a budete mít o čem na své cestě přemýšlet. Váš mozek bude opět okouzlen možnostmi života, na které jste zapomněli. Bude okouzlen štěstěnkami z Mléčné dráhy. Tahle kniha je o poutníkovi, který hledal ztracené okouzlení životem, ty drobné štěstěnky mysli, jež jsou pro naše zdraví nepostradatelné. Štěstěnky, které jsme pod tlakem přechytřelé dospělosti vyhnali z naší dětsky žasnoucí mysli.

recenze na knihu Štěstěnky z Mléčné dráhy

Podle názvu nové knihy Lubomíra Müllera a podle jeho dřívějších próz se dalo očekávat, že štěstěnky jsou ženy oblažující štěstím, leč hned v úvodu jsme vyvedeni z omylu a stejně překvapující a původní je celý román. Müller se v něm v dramaticky vystavěném textu svěřuje s poznáním, k němuž za celý život dospěl. Tím se dílo shoduje s dosavadními pracemi (kde zejména ve Schodech do nebeského pokoje a v Obětech milostného nerozumu reflektoval životní zkušenosti dospívajících), ale také se od nich liší – jde o životní zkušenost už dozrálého muže i myslitele. Zamýšlí se nad smyslem života současníků, kteří všechno mají, a přesto jsou nespokojení a nešťastní.
Tyto myšlenky nám sděluje jako soubor epizod zažitých při své cestě po vlastech českých, na niž se vydal, aby hledal štěstí, jehož po svém soudu kdoví proč nedosáhl. Autor – vypravěč se tu ztotožňuje s hlavní postavou – poutníkem, neboť (až na jednu výjimku) vypráví v první osobě a líčí jeho zážitky jako svoje vlastní, a tím dodává výpovědi autentičnost. 
Na téma pouti jsou jako korálky navlečeny jednotlivé příhody, jež se v závěru skládají v pointu myšlenkovou
i dramatickou. Müller zde rozvíjí svoji charakteristickou poetiku balancující na hranici reality a fantazie, šílenství a rozumu, vize, resp. snu a skutečnosti, mystifikace a realismu. Tento tanec na ostří nože mezi nenormálností a normálností je umožněn do nejmenších detailů propracovaným realistickým líčením včetně mluvy hrdinů.
Myslím, že účelem takové stavby není pouhý moment napětí, ale hlubší sdělení – Müller se pokouší navodit ve čtenáři pocit, že zázraky a neuvěřitelné věci se dějí a že zde rozum selhává. Zároveň tím chce dát zprávu o věcech mezi nebem a zemí. Ale když mu čtenář uvěří, vzápětí jej uzemní racionálním vysvětlením, aby si s ním tak pohrával znovu a znovu, jako si svět, život, realita pohrávají s námi.
Tolik o smyslu kompozice. Co se týče výstavby úvahy o hledání cesty ke štěstí, prochází Müller se čtenářem různé lidské osudy, „případové studie“, aby jimi všestranně osvětlil celou problematiku. Myšlenkový výtěžek knihy pak shrnuje v závěru. Pokud se čtenář nechá Müllerem vést, dojde s ním k pochopení, že ani tak nezáleží na tom, co má, jako na tom, co si zvolí – zda dobro, či zlo, všímavost, či lhostejnost, spokojenost, či nespokojenost, štěstí, nebo neštěstí. Že „život nám nabídne svou lásku, když mu nabídneme tu naši“.
A tak mne napadlo, když nám Müller nabídl svůj text, že jej nabídnu dál, širší čtenářské rodině. Určitě si to svou opravdovostí zaslouží.
Vilém Kmuníček, literární historik, kritik a spisovatel, 26.12. 2015

 

pro zájemce o další práce V.Kmuníčka, literární a filmové rozbory, úvahy a bystré postřehy uvádím webové stránky autora, stojí za návštěvu:

http://vilemkmunicek.sweb.cz/

 • Bílá perla v černém srdci
 • UPOZORNĚNÍ - KNIHA JE JIŽ POUZE V ELEKTRONICKÉ PODOBĚ VE FORMÁTU PDF za cenu 70,-Kč

200 stran, 1. vydání, brožované, 2014,  ISBN 978-80-904177-5-5

Realisticko-mysteriózní příběh ze současnosti se odehrává na Karlštejně, kde je skupinou neznámých teroristů zajato osmadvacet patnáctiletých dětí a tři učitelé, kteří sem na konci školního roku přijeli na výlet. Z nich deset dívek, tři chlapci a jedna učitelka nakonec v roli rukojmí prožijí v prostorách hradu pět dnů strachu, zoufalství, bolesti a krutého ponížení. Pět dnů, které obnažují a mění jejich charaktery. Mezi zajatými je i Adriana, osamělá dívka vyznávající životní styl emo. Obléká se do černého, nosí nášivky a náramky z lebek a zdá se jí, že dovede předvídat budoucnost. V zajetí se pozná s Patrikem, obyčejným klukem s romantickou duší a dobrým srdcem. Jejich vzájemná sympatie přeroste v lásku. Adriana však tuší, že daň za tuto krátkou lásku bude příliš vysoká. Někdo bude muset zemřít. Jedné noci najde Patrik meč a je přesvědčen, že s ním zabil jednoho z teroristů. Událost se nedá vysvětlit, stejně jako chování věznitelů, kteří nechávají děti bez jídla a pití strádat na půdě Velké věžea po pěti dnech přijdou za učitelkou s nelidsky krutým požadavkem. Adriana se rozhoduje situaci vyřešit po svém. Jediné, co Patrikovi zanechá, je řetízek s přívěškem, černým srdíčkem s bílou perlou. Když se po roce Patrik na Karlštejn vrací, zdá se mu, že k němu přívěšek promlouvá neznámou silou a někam ho vede...
Čekanka

176 stran, pevná vazba, ilustrace Zdeňka Měřičková, Alice Vegrová, Martina Mia Podešvová

vyšlo v roce 2013, ISBN 978-80-904177-4-8

Básnická sbírka Čekanka shrnuje básně z let 2010 - 2013. Básně milostného i erotického vyznání k životu, ženám, snům, hledání pravdivého štěstí i milostné moudrosti.

 • cena : 100 Kč
Schody do nebeského pokoje

Schody do nebeského pokoje, 1. vydání, 386 stran, vázané, rok 2008

Román je autobiograficky laděnou sondou do let 1966 až 1968, které hrají v nesnadném osudu hlavního hrdiny Lumíra Milovského důležitou roli. Příběh je však více než rozborem dobových událostí přesvědčivým a emocionálně pravdivým líčením milostného dospívání, které ve své mladistvé erotičnosti i tragičnosti má mnoho společného s velkými příběhy lásky klasické literatury.

 • KNIHA JE V SOUČASNOSTI DOSTUPNÁ VE 2. VYDÁNÍ V NAKLADATELSTVÍ EGMONT PRAHA

Druhého vydání knihy se ujalo prestižní nakladatelství EGMONT ČR v Praze jako svou 3561. publikaci

ISBN 978-80-252-244-1

redigovala Jana Semelková, odpovědná redaktorka Zuzana Bělohlávková, technická redaktorka Alena Mrázová

kniha je dostupná u knihkupců i na internetových knižních obchodech

Světlo mé samoty - Příběh Sáry Wittensbergové

V kulisách událostí let 1965 až 2010 se odvíjí hořko-sladké drama malé holčičky, dospívající dívky a posléze zralé ženy.

Román dává vnímavému čtenáři odpověď na otázku, jak má člověk najít cestu ke své minulosti, aby se neztratil na cestě ke své budoucnosti.

 • Jaké to je vyrůstat v rodině s pocitem nechtěného dítěte?
 • Jaké to je být ve třinácti letech znásilněna na školním záchodě?
 • Jaké to je vyšvihnout se vlastní pílí do prestižní společenské třídy ředitelů a manažerů?
 • Jaké to je být na vrcholu kariéry stižena depresemi a selháváním organismu z nevyřešených traumat dětství?
 • Jaké to je žít s mužem, který nemá rád dotyky?
 • Jaké to je zamilovat se po čtyřicítce do někoho, kdo vypadá jako anděl zachránce?
 • Jaké to je nevědět, jak dál a rozhodnout se pro sebevraždu? 

216 stran, pevná vazba, na obálce obraz malířky Věry Fuxové, 2011

ISBN 978-80-904177-3-1

cena : 120 Kč

Láska je všechno, láska je nic

56 stran, pevná vazba, 8 autorských fotografií, vyšlo v roce 2010

Básnická sbírka Láska je všechno, láska je nic přináší mé starší i zcela nové básně 
o lásce.  Inspirací jsou slova "miluji tě". Jsou nejskrásnější "básní", kterou dokáže "napsat" každý. 
A protože v lásce by neměl chybět humor a radost (pokud v lásce nejsou přítomny, tak láska končí "
s dýkou v srdci"), jsou zde i drobnosti, které tenhle prožitek "milostného rošťáctví" naplňují.

cena:   60 Kč

Oběti milostného nerozumu

Kniha volně navazuje na předešlý děj románu Schody do nebeského pokoje a soustřeďuje se na rok 1969, ve kterém se hlavní hrdina Lumír rozhoduje k emigraci nejen pod tlakem tragických událostí svého života, ale i pod tlakem společenských událostí posrpnové okupace Československa. Spolu
s novou láskou, nespoutanou dívkou Rozet, naplánují útěk. Jeho realizaci však ohrozí jedna nečekaná událost.

UPOZORNĚNÍ - KNIHA JE JIŽ POUZE V ELEKTRONICKÉ PODOBĚ VE FORMÁTU PDF za cenu 70,-Kč

 

 • Podepisování knih v obecní knihovně v Ostrovačicích 15. 12. 2009podepisování knih

 • Videoukázka z křtu knihy Schody do nebeského pokoje v Ostrovačicích dne 18. září 2008

UKÁZKA

02.08.2019 12:08
Vanová láska   Směje se a ukazováčkem pravé ruky, který si předtím namočila do horké vody, mi roztírá po tváři vlhkou černou špínu. V malé koupelně je horko. Vodní pára obléká mé nahé tělo do pláště z lechtajících kapiček. Kutálejí se mi dolů podél páteře. Tam, kde se moje záda stýkají s...

Beseda ZŠ Rýmařov

 

odkaz na rozhovor pro magazín ŽENA-IN

https://zena-in.cz/clanek/lubomir-muller-se-snazi-zenam-rozumet

 

E-KNIHY

moje knihy jsou dostupné i v elektronické verzi ve formátu
e-knihy PDF v jednotné ceně 70 kč za knihu

V PŘÍPADĚ ZÁJMU NAPIŠTE MI, POŠLU VÁM KNIHU V SOUBORU PDF NA VÁŠ MAIL

úryvek z novinového rozhovoru

Moravský autor LUBOMÍR MÜLLER o své kize Schody do nebeského pokoje říká: PRVNÍ LÁSKA JE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ.

Příběh vypráví o první lásce. Jaká podle vás je?

První láska je erotická. 
Je to čas zkoumání, objevování. Každý o tom mluví, ale většina si vymýšlí nebo se stydí. Rodiče nám také mnoho nesdělí. První láska je taková, jakou ji prožívají Lumír a Milena. Tělesná, ale je tam 
i obrovská dávka silného citu.

Pro koho příběh vyprávíte?

Zamyslel jsem se nad dnešními mladými 
a přemýšlel jsem, jestloi by tento příběh dnes někoho oslovil. Když jsem srovnával život dnešní mládeže se svým mládím, zjistil jsem, že je dnes všechno hrozně zrychlené. Jako by se ten cit, který je v mém příběhu tím nejdůležitějším, pomalu vytrácel.

Reagují na příběh stilněji dívky, nebo chlapci?

Naše kultura je odjakživa mužská. Žena je, alespoň pro mne, mnohem důležitější. V kultuře ale žena v podstatě trpí tím, jak s ní muž zachází. Proto jsem chtěl ukázat 
v knize, o čem vztah je - jde o cit. Tudíž reagují lépe děvčata. Chlapci jako by nechtěli přijmout tuto skutečnost.

 

VERONIKA ČERVINKOVÁ

Brněnský Deník Rovnost, 6. 10. 2008

Lumír, alias Lubomír čili Já ve věku 15 let, v době prožívání událostí, které jsem zpracoval ve Schodech do nebeského pokoje

Spisovatel Müller jako účastník života druhé poloviny 20. století vypravuje děj románu bez dekorací dneška, zatímco každá sebenepatrnější věc září v něm vnitřním štěstím, že existuje. Není to četba pro mravokárce a lidi, kteří se dají podráždit. Kniha je napsaná 
s vtipem a s neokázalým poznáváním pubertálních let. I když je zde zachycený osudový srpen 1968, tak bez politizování a vymýšlení - jak je u ostatních autorů zvykem, ale s věcnou stručností, protože jmenované události jsou ve vlastním ději okrajové. Proto ať zhyne nuda, abstinenti a kulturtrégři. A ať žije osvobozené slovo, nové slovo, plynoucí život a vynálezci výzkumných literárních cest, prostá samozřejmost....

PhDr. JIŘÍ STEHLÍK

Letovice-Brno, 17.9.2008